top of page
Search

МИКИ МАУС - Шта сме, а шта не ?

  • Writer: Forum Pravnika Srbije
    Forum Pravnika Srbije
  • Jan 22, 2024
  • 2 min read

Updated: Feb 25, 2024




Ауторским правом се штити оригинална духовна творевина аутора, изражена у одређеној форми, оно је временски ограничено и престаје истеком времена трајања, те након тога улази у јавни домен и припада свима.

 

Са друге стане, право на жигу је право којим се штити знак који у промету служи за разликовање робе, односно услуга једног физичког или правног лица од исте или сличне робе, односно услуга другог физичког или правног лица. Ово право је временски неограничено и може трајати све док знак служи својој основној функцији – разликовању робе или услуга.

 

Ауторско право на лику Микија Мауса је престало, али сам лик, као и назив „Мики Маус“ су жигом заштићени знак за бројне врсте робе и услуга (чак 33 класе Ничанске класификације). Конкретно, ово значи да нико не може да обележава робу или услугу знаком који је сличан Микијевом лику или имену, у супротном би дошло до повреде жига.

 

Међутим, како је истекла ауторскоправна заштита могуће је нпр. на основу Микијевог лика створити ново оригинално дело прераде, без било чије дозволе.

 

Применом овог права је рецимо настао хорор филм Вини Пу: Крв и мед, направљен по лику симпатичног Винија Пуа након што је његов лик прешао у јавни домен.

 

Вероватно инспирисан овом идејом, почетком ове године је објављен трејлер за хорор филм са „слободном“ верзијом Микија, а и други дигитални креатори су се поиграли слободом која им је на располагању.

 

Занимљиво је да су и морална права аутора различито регулисана у различитим земљама, те за разлику од Србије (где морална права не престају), у САД корисници дела у јавном домену се не морају освртати ни на ова права.


Разумевање и разликовање ауторске заштите и заштите жига је кључно како би се избегле заблуде и схватање да неограничено трајање жига подразумева монопол над одређеним знаком, уз даљу забрану коришћења у креативном стваралаштву. У том контексту, пресуда Врховног суда САД-а у предмету Dastar Corp. v. Twentieth Century Fox Film Corp. из 2003. године наглашава да се жиг не сме користити како би се заобишло ауторско право, јер би то “створило врсту мутираног закона о ауторским правима који ограничава федерално право јавности да копира и користи истекла ауторска права.”

 

Прича о мишу постаје, не само симбол слободе стваралаштва, већ и подстицај за преиспитивање  начина на који користимо, разумемо и штитимо интелектуалну својину.






АУТОР

Адвокат Владислава Савић

Адвокатска канцеларија Vujinović & Partners

Comments


© 2025 all rights reserved

  • Instagram
  • LinkedIn
  • Twitter
56.jpg
Min pravde.png
8.png
usps.png
ustp.png
bottom of page